telegram aparat instagram wispi

آشنایی با لایت روم (lightroom)

آشنایی با لایت روم
آشنایی با لایت روم

لایت روم Lightroom

یک نرم‌افزار مدیریت تصویر بر اساس پایگاه داده است که به صورت خودکار اطلاعات تصویر مثل نام و نوع دوربین، تاریخ و زمان ثبت، دیافراگم، سرعت شاتر، iso و… را خوانده و این اطلاعات را در بانک اطلاعاتی به نام کاتالوگ برای عکس ذخیره می‌کند.

هنگامی که یک تصویر به محیط لایت‌روم افزوده می‌شود این نرم‌افزار با قابلیت درونی خود امکان اضافه‌کردن اطلاعات اضافی مثل کلمات کلیدی، علائم، ستاره‌های امتیازدهی و… را فراهم می‌کند که این امر در پیدا‌کردن تصویر مورد نظر از بین هزاران تصویر موجود کمک فراوانی خواهد کرد.

این روش فهرست‌برداری و برچسب‌گذاری در فتوشاپ وجود ندارد، زیرا فتوشاپ برنامه‌ای مبتنی بر پایگاه داده نیست.

علاوه بر قابلیت‌های مدیریت رسانه، Lightroom حاوی ابزارهایی است که به عکاسان در دستکاری و تنظیم تصاویر کمک می‌کند؛ مثل تصحیح رنگ، نوردهی و پارامترهای مختلف عکس؛ ساخت اسلایدشوهای زیبا از عکس‌ها، ساخت صفحات وب از عکس‌ها و انتشار آنها روی وب.

به طور خلاصه فتوشاپ یک ابزار ویرایش تصاویر و Lightroom یک ابزار مدیریت تصاویر با ابزارهای مورد نیاز برای ویرایش و تنظیم تصاویر است.

اما با توجه به این که ابزارهای ویرایشی Lightroom در فتوشاپ وجود دارد، چرا باید از آن استفاده کرد؟

 

 - یادگیری آن از فتوشاپ ساده‌تر است و محیطی ساده‌تر دارد.

    Lightroom -حاوی ابزارهای آماده‌ی فراوانی جهت تنظیم و ویرایش تصاویر است.

  - سرعت کار در Lightroom به علت امکان مشاهده و ویرایش سریع چند تصویر بدون صرف زمان برای باز‌کردن و بستن فایل‌ها بالاتر است.

    Lightroom -به عنوان ابزار مدیریت فایل و رسانه، امکان ایجاد پوشه، زیرپوشه و تغییر نام گروهی فایل‌ها را به صورت یکجا فراهم می‌آورد.

  - ویرایش تصاویر در Lightroom غیر مخرب بوده و تمام تغییرات به صورت یک لایه جدا به لایه اصلی اعمال شده و فایل اصلی به هیچ عنوان دستکاری نمی‌شود؛ در صورتی که در فتوشاپ کار روی تصاویر با ترکیبی از ابزارهای مخرب و غیرمخرب انجام می‌گیرد و ممکن است تصویر اصلی تغییر.

 -  در محیط Lightroom امکان ذخیره‌سازی سابقه همه‌ی عملیات انجام گرفته و بازگشت و تصحیح آن‌ها برخلاف فتوشاپ وجود دارد.

  -  در Lightroom امکان مشاهده اطلاعات متادیتا روی فایل هنگام ویرایش آن برخلاف فتوشاپ وجود دارد.

    و ده‌ها امکان متنوع دیگر در زمینه ویرایش و مدیریت تصاویر.

با وجود تمام مزیت‌های Lightroom باید در نظر داشته باشیم در صورتی که بخواهیم ویرایش‌های جدی روی تصاویر انجام دهیم، باز محتاج به فتوشاپ بوده و Lightroom این امکان را در اختیار ما نخواهد گذاشت.

پس می‌توان با ترکیب دو نرم‌افزار مذکور از قدرت مدیریت تصاویر Lightroom و قدرت ویرایشی فتوشاپ برای کسب بهترین نتیجه استفاده کرد.

تهیه شده در گروه آموزشی آمیتریس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گروه آمیتریس

استودیو و آتلیه عکاسی

گروه آمیتریس در بدو تاسیس با هدف ارائه خدمات عکاسی و فیلمبرداری ایجاد گردید، از این رو با کسب تجربه های ارزنده در رشته های مختلف مرتبط و همچنین افزایش سطح علمی و عملی همکاران خود، قدمهای موفقی را در جهت کسب رضایتمندی مشتریان خود برداشته است.
آدرس ما

تهران - یوسف آباد - نبش کوچه 60 پلاک 438 - ساختمان تابان - طبقه چهارم - واحد 406

88069418(21) 98+ (10 خط)

86051866 ویژه مشتریان تهران

info@amitris-studio.com روابط عمومی

admin@amitris-studio.com پشتیبانی

شنبه - پنج شنبه: 9:00 - 20:00

جمعه : 12:00 - 19:00